BRISTOL POOL LEAGUE




last update 5.10.19

Go to Three Person Team Event



Final

winners in RED

  Sportsman A 5-3 Sturminster Pool



Semi Final draw

  Rebel Sportsman 0-5 Sportsman A
  Sturminster Pool 5-4 Plough



Quarter Final draw

  Rebel Sportsman v. Woyal Rankers
  Sportsman A v. Norfolk & Chance
  Sturminster Pool v. Team Pied
  Plough v. Dolphin Inn



Second Round draw

  Rebel Sportsman v. New Moon
  Wackum Originals v. Woyal Rankers
  Star (Fishponds) v. Sportsman A
  Stillage People v. Norfolk & Chance
  Sturminster Pool v. Kings Arms Highwaymen
  Team Pied v. Star (Kingswood)
  Plough v. King Billy
  Dolphin Inn v. Sportsman B



First Round draw

  Mechanics Maniacs v. New Moon
  Rebel Sportsman v. Miners Arms
  Woyal Rankers v. Turnovers
  Trout Tavern v. Wackum Originals
  Cabbage Patch Boys v. Sportsman A
  Bull Inn v. Star (Fishponds)
  Stillage People v. White Swan
  Little Stoke Sports v. Norfolk & Chance
  Sportsman C v. Kings Arms Highwaymen
  Left Turn Clyde v. Sturminster Pool
  Longwell Green Sports v. Star (Kingswood)
  Team Pied v. All Stars Allsorts
  King Billy v. Live & Let Live
  Mail House Killers v. Plough
  KES Club v. Sportsman B
  Dolphin Inn v. Pot Black



Preliminary Round draw

  Mechanics Maniacs v. Portcullis Imoks
  Shire Sharks v. New Moon
  The Queens v. Rebel Sportsman
  Miners Arms v. Foresters Ferrets
  Woyal Rankers v. The Pied


Byes;
Sturminster Pool, Star (Kingswood), All Stars All Sorts, Cabbage Patch Boys, King Billy, Trout Tavern, Wackum Originals, Turnovers, Mail House Killers, Norfolk & Chance, Kings Arms Highwaymen, Team Pied, White Swan, Live & Let Live, Plough, Little Stoke Sports, Bull Inn, Left Turn Clyde, Sportsman B, Sportsman A, Stillage People, Sportsman C, Longwell Green Sports, Pot Black, Star (Fishponds), KES Club, Dolphin inn.






 
  



First Round draw

The Committee expect the arrangement of matches to be made between the players. It is not the intention of the Committee to be involved in the arrangement of matches. It is the responsibility of BOTH TEAMS to arrange the match, (best of 9 singles frames). If a match is not played or a result not handed in by the given time, BOTH TEAMS will be automatically eliminated from the competition. Should any teams have any difficulties, DO NOT wait until the night of the League meeting but contact the Three Person Team organiser in the first instance.

Results to be submitted at the League meeting November 7.

Playing order is as follows...
Home team v Away team; 1 v 1, 2 v 2, 3 v 3, 1 v 2, 2 v 3, 3 v 1, 1 v 3, 2 v 1, 3 v 2.



winners in RED

  WACKUM A Greg Gamlin v.   STURMINSTER Phil White
  SPORTSMAN Rob Winstone v.   ALL STARS A Clive Bentley
  JOLLY COBBLER A Alex Leggate v.   ALL STARS B Rob Painter
  JOLLY COBBLER B Paul Elliott v.   KILLER QUEENS Jake Thorne
  WACKUM WANDERERS Dave Fox v.   FORESTERS Gary Rudge
  WARWICK ARMS Shaun Crowley v.   MIND WHORES Mark Grundy
  GEORGE & DRAGON Derek Owens v.   BARRIE'S BUTLERS Barrie Butler
  DEAD RABBITS Mike John v.   WHITE LIONERS Ian Proven



Preliminary Round draw

  MARTIN MARTIN MARTIN Mark Lockyer v.   GEORGE & DRAGON Derek Owens
  WACKUM WANDERERS Dave Fox v.   4 STAR Dan Little
  TRAP QUEENS Adam Bewley v.   JOLLY COBBLER B Paul Elliott
  3 MEN & A BIRD Brad Hodges v.   WARWICK ARMS Shaun Crowley
  JOLLY COBBLER A Alex Leggate v.   MINER MISFITS Pete Sharp
  STURMINSTER Phil White v.   PIED HORSE Lee Guatieri


Byes;
Foresters, Sportsman, Barrie's Butlers, Killer Queens, Mind Whores, White Lioners, All Stars A, All Stars B, Dead Rabbits, Wackum A.




Home
Wednesday League Tables Sunday League Tables
Wednesday League Results Sunday League Results
Wednesday League Fixtures Sunday League Fixtures
Wednesday League Cup & Divisional Cup Sunday League Cup & Divisional Cup
QuickFix
Singles & Shield competitions
Doubles & Shield competitions
Ladies Open & Mixed Doubles competitions
Over 40's & Seniors competitions
The Plate & Three Person Team Event