BRISTOL POOL LEAGUE


sponsored by...







last update 9.7.24

Go to Mixed Doubles

Quarter Final draw

IMPORTANT NEW RULE

It is the responsibility of the HOME player to arrange the match (best of 7 frames). The home player must contact the away player within 7 days of the draw being made available online. Should the away player fail to respond within another 7 days, the home player must immediately contact the Ladies Open competition organiser Donna Gibbs who will then become involved. Likewise, should the away player receive no contact from the home player within the first 7 days, the away player should contact the Ladies Open organiser. Should a match not be played by the deadline, the Ladies Open organiser will use any of the above evidence to determine which player, or both, should be eliminated from the competition.

Results to be submitted by Thursday July 11, and winners should attend Semi Finals Night at Supreme Sports Lounge on Monday July 15.

winners denoted by * asterisk

  * ASH BIRD Sportsman v     ALEX DEFRATES Norfolk & Chance
  * MANDY HOLBROOK Sportsman v     ANNA R-HOISETH Supreme
  LARA JAFFEY Wackum v     * JADE THOMPSON Begbrook
  * LIANNE GILMOUR Supreme v     SARAH JAMES All Stars



Preliminary Round draw

  * ALEX DEFRATES Norfolk & Chance v     DONNA GIBBS Wackum
  MICHELLE GIBBS Wackum v     * ASH BIRD Sportsman
  MARIA POLLEDRI Clyde v     * JADE THOMPSON Begbrook
  * LIANNE GILMOUR Supreme v     BYE
  KATIE KENT-NAYLOR Supreme v     * ANNA R-HOISETH Supreme
  TASHA LIDDLE All Stars v     * LARA JAFFEY Wackum
  MEGAN JACKSON Red Lion v     * SARAH JAMES All Stars
  FREYA SMITH Red Lion v     * MANDY HOLBROOK Sportsman





 
 

Final

winners denoted by * asterisk

  * ROSSITER/KENT-NAYLOR Supreme 4-0     JAFFEY/MCNIVEN Wackum



Semi Final draw

  * JAFFEY/MCNIVEN Wackum 4-3     R-HOISETH/NEWTON Supreme
  * ROSSITER/KENT-NAYLOR Supreme 4-3     ROBERTSON/POLLEDRI Clyde



Quarter Final draw

  * R-HOISETH/NEWTON Supreme v     MITCHELL/JAMES Kings Arms
  * ROBERTSON/POLLEDRI Clyde v     MOYCE/MOYCE Sportsman
  DESBOROUGH/SCOFIELD Spillagers v     * JAFFEY/MCNIVEN Wackum
  * ROSSITER/KENT-NAYLOR Supreme v     BIRD/HATTON Sportsman



First Round draw

  * DESBOROUGH/SCOFIELD Spillagers v     SMITH/RUSCO Red Lion
  * MOYCE/MOYCE Sportsman v     FOX/GILMOUR Supreme
  * ROSSITER/KENT-NAYLOR Supreme v     SANDS/SIMS Kings Arms
  GIBBS/GIBBS Wackum v     * BIRD/HATTON Sportsman
  * R-HOISETH/NEWTON Supreme v     DARLINGTON/DESMOND Jolly Cobbler
  * MITCHELL/JAMES Kings Arms v     GIBBS/CARTER Wackum
  THORNE/THOMPSON Begbrook v     * JAFFEY/MCNIVEN Wackum
  SMITH/DEFRATES Norfolk & Chance v     * ROBERTSON/POLLEDRI Clyde



Preliminary Round draw

  * SMITH/DEFRATES Norfolk & Chance v     COLLINS/COLLINS Bendix
  R-WADE/LIDDLE All Stars v     * GIBBS/ROBERTS Wackum
  JACKSON/MCHALE Red Lion v     * FOX/GILMOUR Supreme
  MCNAMARA/BRUNSWICK Woyal Rankers v     * THORNE/THOMPSON Begbrook
  BLABER/MOCKRIDGE Trout v     * ROSSITER/KENT-NAYLOR Supreme
  * ROBERTSON/POLLEDRI Clyde v     HOLBROOK/MULHOLLAND Sportsman
  * SANDS/SIMS Kings Arms v     BEWLEY/BEWLEY Begbrook
  BALSON/HOGG Supreme v     * JAFFEY/MCNIVEN Wackum


Byes;
Bird/Hatton, Moyce/Moyce, R-Hoiseth/Newton, Desborough/Scofield, Mitchell/James, Gibbs/Carter, Smith/Rusco, Darlington/Desmond.




Home
Wednesday League Tables
Wednesday League Fixtures & Results
Wednesday League Cup & Divisional Cup
QuickFix
Singles & Shield competitions
Doubles & Shield competitions
Ladies Open & Mixed Doubles competitions
Over 40's, Seniors & Youth competitions
The Plate & Three Person Team Event